Την Πέμπτη 11-1-2024 η κα. Φωτεινή Βλαχοπουλιώτη, κοινωνική Ανθρωπολόγος, Επιστημονικά Υπεύθυνη Κέντρου Πρόληψης Μεσσηνίας προσέφερε την πολύτιμη αρωγή της στους μαθητές του Γυμνασίου  Ανδρούσας ! Οι μαθητές της Β και Γ τάξης συμμετείχαν σε ένα βιωματικό εργαστήρι με θέμα την Ενδοσχολική βία ,τις μορφές της  τις αιτίες πρόκλησής της και ,αφού μελέτησαν τη θέση του θύματος, τις αντιδράσεις του, επικεντρώθηκαν στο ρόλο των αντιλήψεων και της στάσης τους ως αποτρεπτικών ή ενισχυτικών παραγόντων της ενδοσχολικής βίας! Οι μαθητές της Α τάξης συμμετέχοντας στο πρόγραμμα “Από το Εγώ στο Εμείς” συνειδητοποίησαν τη σημασία της ενίσχυσης της ομαδικότητας αποδεχόμενοι τη διαφορετικότητα της προσωπικότητας του κάθε μέλους της ομάδας! Ο Σύλλογος των Διδασκόντων και η Διεύθυνση του Γυμνασίου Ανδρούσας ευχαριστούμε θερμά την κα. Φωτεινή Βλαχοπουλιώτη για αυτή την πολύτιμη βοήθειά της στο έργο μας! Ανεκτίμητο το έργο του ΚΕ.Π.Ε.Π.Ψ.Υ. Μεσσηνίας!!!

ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ Α ΤΑΞΗ

ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΣΤΗ Β ΤΑΞΗ